Czy Fąflowi rzeczywiście się opłaci?

Posted by Maciej Bitner on październik 15, 2008
Bez kategorii

Czy zwrócili Państwo uwagę na reklamy banków w ostatnich dniach? Są zupełnie inne niż w czasach przedkryzysowych. 

Po pierwsze całkowicie dominują reklamy lokat, a prawie w ogóle nie promuje się kredytów. Po drugie zastanawia wysokość oprocentowania i termin oferowanych lokat. Dla przykładu Getin Bank oferuje lokatę czteromiesięczną na 9% , niewiele ustępują mu AIG Bank (8,5% 3m; dziwne, że tylko tyle) i Multibank (8,08% 3m). Warto zauważyć, że stawka WIBOR, po której banki pożyczają sobie nawzajem na okres trzech miesięcy, wynosi obecnie 6,8%. 

Dlaczego te instytucje nie pożyczają więc od innych banków? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – nikt im pożyczyć nie chce. Polski rynek międzybankowy jest tak skonstruowany, że banki muszą pożyczać sobie po stawce WIBOR, a ryzyko tych pożyczek jest uwzględniane nie w ich cenie, ale w ilości, którą się bankom oferuje. Nie jest więc tak, że pełen gotówki PKO BP bankowi Pekao SA pożycza po 6,8% a np. Getinowi po 8,5%. Pożyczkodawca ustala limit, np. 100 mln dla Pekao, a 5 mln dla Getinu. Po jego wyczerpaniu żadne pożyczki nie są już udzielane. W takiej sytuacji, by nie upaść, bank, który wcześniej opierał swoją politykę płynności na pożyczkach międzybankowych musi zwracać się z desperackim apelem do swoich klientów.

 

Oczywiście jego forma nie może odzwierciedlać kryjącej się treści, bo klienci mogliby nań nie odpowiedzieć, a raczej ich odpowiedź mogłaby banku nie usatysfakcjonować. Przekaz bywa jednak niekiedy bardzo dramatyczny. Trzeba umieć to dostrzec, choćby w reklamie banku Nordea, który sam oferuje obecnie najlepszą krótkoterminową lokatę (10%). 

http://pl.youtube.com/watch?v=5Gxcp0LyvWI 

Występuje w niej Fąfel – pies promujący, wraz z Piotrem Fronczewskim lokatę Getinu. Głos w spocie mówi, że nie należy zakładać lokat tam, gdzie są zawiłe procedury, ale ja dopatrywałbym się tu jednak czegoś więcej. Może bydle wywęszyło coś, czego nie domyśla się właściciel? Że tak wysokie oprocentowanie „smierdzi” i że ulokowanie w jednym banku całych oszczędności może nie być dobrym pomysłem, zwłaszcza, jeżeli przekraczają 22 500 euro. Pytanie tylko, czy to oznacza, że mamy zanieść je tam, gdzie płacą jeszcze więcej?

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Digg

10 komentarzy to Czy Fąflowi rzeczywiście się opłaci?

  • Diagnoza trafna. Nie chodzi o brak pieniędzy w bankach tylko strach przed wzajemnym pożyczaniem, o czym świadczy to, że lokaty 3- miesięczne są wyżej oprocentowane niż roczne.
    Oszczędności najlepiej rozłożyć na kilka lokat – to wszystko.
    Nie uważam, żeby polski system się załamał. Prawdopodobnie każdy oberwie na kryzysie. Chodzi o to, żeby oberwać jak najmniej.
    Dla mnie najlepszym wskaźnikiem określającym kiepską kondycję gospodarki danego kraju jest stosunek zadłużenia gospodarstw domowych do PKB. W Polsce wynosił on na koniec 2007 r. ok. 20%. W Stanach ok. 100%, w Wielkiej Brytanii jeszcze więcej. Islandia podobnie. Moim kolejnym kandydatem do bankructwa jest jakiś mały kraj europejski np. Dania lub Holandia.
    Gdyby ktoś miał najświeższe wskaźniki zadłużenia gospodarstw domowych w różnych krajach, to proszę wrzucić.

  • A czy są podawane gdzieś jakieś wskaźniki oszczędności? I porównania między krajami? Z góry dziękuję za jakiś link.

  • u ruskich już panika i kolejki przed bankomatami… następne bankructwo w europie to nie mały kraj jak holandia ale duże „mocarstwo”…

  • Gdzieś czytałem o jakimś pomyśle połączenia GM z Fordem. Na razie GM chce się pozbyć akcji jakiegoś japońskiego koncernu samochodowego (30% udziału)

  • Czy ktoś orientuje się, jak będzie po ukraińsku „Fąfel, a może ty byś założył lokatę”?

  • Getin od samego początku stosował taką strategię, że chciał być liderem na rynku depozytów. Zawsze jego lokaty były najatrakcyjniejsze. Z czego to wynikało? Z tego, że był (i w sumie nadal jest) nowy na rynku i tą agresywną polityką chciał ściągnąć do siebie depozyty, których przecież nie miał i zbudować swoją markę. I to mu się poniekąd udało. Zresztą nie popadajmy w przesadę. PKO BP oferuje lokatę roczną na 7%, BGŻ 8,5% (3 mce), detaliści BRE 8,08%. Czy Getin tutaj mocno odstaje? Moim zdaniem nie.

  • od siebie – reklamiarza – dodam, ze na ostatnim pietrze, u Nordei, rowniez widac fafla (z kobieta przy okienku). czy i tu cos zweszy?

    PS: swietny blog, a wlasciwie kilka. cale szczescie, ze pieniadze to tylko czesc zycia.

    PS2: Kiedy collapse? Jak to ktos ladnie napisal: „do mikolajek bedzie pozamiatane”. he he he.

  • trafny tekst. a jezeli moge, wyglada na to ze (tak jak pisalem) czarnych piatkow, srod, poniedzialkow i innych bedzie jeszcze kilka.

    wczorajsze indeksy:

    WIG20 1966.42 -6.29 961
    WIG 30997.31 -5.37 1142
    mWIG40 1844.93 -4.37 85
    sWIG80 8028.18 -3.24 37

    Indeksy ŚwiatDow Jones 8577.91 -7.87 22:04
    Nasdaq 1628.33 -8.47 23:16
    Nikkei 225 8646.18 -9.44 06:51
    DAX 4861.63 -6.49 17:45
    BUX 14484.10 -11.88 16:36

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*