Pieniądz, nierówności i produktywność

Posted by Mateusz Machaj on maj 10, 2012
Mateusz Machaj

Właśnie znalazłem ciekawy film, tłumaczący na czym polega system fiat money. Gorąco polecam:

Film pokazuje świetnie jak wygląda dzisiaj dystrybucja nowej siły nabywczej, tworzonej w systemie fiat money przez banki. Dobrze tłumaczy „efekty Cantillona”, czyli redystrybucje biorącą się z tworzenia nowego pieniądza „z niczego”. Widzimy również czołowych beneficjentów, czyli rządy i emitentów pieniędzy. A także sponsorów, czyli posiadaczy kapitału i ludzi o sztywnych dochodach, niepowiązanych z rynkiem finansowym. Owoc odejścia od jakiegokolwiek pokrycia pieniądza kruszcem.

W jednym ze swoich tekstów Oliver Blanchard stwierdził: „Kwestia, dlaczego średnie tempo przyrostu ogólnego czynnika wzrostu [TFP] wydaje się być mniejsze o 1% w USA od 1973, jest ciągle zagadką”. Chodzi o ten wykres (ze strony Davida Beckwortha):

A oto i zagadka: dlaczego produktywność gospodarki USA (rozumiana jako „ogólny czynnik wzrostu”) spadła od lat 70? Cięcia budżetowe? Nie za bardzo, skoro wydatki ciągle rosły. Tak zwana finansowa „deregulacja”? Nie za bardzo skoro przyszła 10 lat później. Nawet na Reagana nie za bardzo jest jak zrzucić. Co się takiego przełomowego mogło wydarzyć na początku lat 70?

Podziel się na:
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Google Bookmarks
 • Digg

Tags: , , , , ,

5 komentarzy to Pieniądz, nierówności i produktywność

 • hmm po co używac argumentów które mozna obalić?..czy wykresy dla innych krajów wyglądaja tak samo?

 • Witam,
  piszę aktualnie pracę magisterską na temat kryzysu w Europie i mam związku tym prośbę do autorów bloga i jego czytelników. Proszę o podanie literatury, przydatnych stron z danymi, informacjami o kryzysie, i innych ciekawych źródeł dotyczących kryzysu (posiadam już sporą część źródeł, ale zawsze dodatkowe mogą się przydać). Jeżeli jest to możliwe to proszę o nowy wpis na blogu bądź pomocne informacje na maila: dammar1988@wp.pl
  z góry dziękuje, pozdrawiam
  Student

 • Co do zagadki to skutek keynesizmu i próby leczenia monetaryzmem. Wcześniejsze odejście od złota i początek ery pustego pieniądza. A wmawiają nam, że mamy wolny rynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*