Kryzys nieruchomości wyjaśniony na wesoło

Posted by Mateusz Machaj on październik 09, 2008
Bez kategorii

Pewnie niektórzy to znają, ale nie mam pewności czy wszyscy, wiec wklejam tutaj skecz o kryzysie. Szczególnie warto obejrzeć od 2:52:

Bird i Fortune w tym skeczu opisują prostymi słowami mechanizm „sekurytyzacji”, o którym my pisaliśmy w naszej „Anatomii Kryzysu„. Pokazują w zabawny sposób jak nieopłacalna pożyczka staje się na rynku nagle świetnym instrumentem inwestycyjnym. Tymczasem warto pamiętać, że z zaistnieniem tych instrumentów, a w konsekwencji skażeniem przez nie całego rynku finansowego wiążą się trzy nieodłączne aspekty: (1) polityka banku centralnego, (2) regulacje bazylejskie bankowości, które okazały się być zupełnym niewypałem, (3) pokusa nadużycia instytucji finansowych, które oczekują wykupienia przez państwo w razie kłopotów. Polityka banku centralnego uruchomiła ekspansję kredytową z niskimi stopami i boomem w aktywach i nieruchomościach. Regulacje bazylejskie zapewniały na papierze, że wszystko jest w porządku z zarządzaniem ryzykiem i skomplikowanymi narzędziami jego pomiaru. A ogólna polityka państwa dawała do zrozumienia menedżerom, że mogą podejmować wysoce ryzykowne działania, ponieważ i tak zostaną wsparci, a do tego przecież wypłacą sobie wysokie premie za bankructwo.
Tymczasem pamiętajmy, że rozwiązanie tych problemów jest cały czas w zasięgu ręki i do ich rozwiązania wcale nie potrzeba jakichś specjalnych regulacji:

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Digg

Tags: , , , ,

2 komentarze to Kryzys nieruchomości wyjaśniony na wesoło

  • „Tymczasem pamiętajmy, że rozwiązanie tych problemów jest cały czas w zasięgu ręki (…)” – to se ne wrati, Pane Mateusek. (No chyba, żeby wszystko się sypnęło – rozpadły się państwa, to wtedy ludzie w naturalny sposób powróciliby do złota i srebra jako pieniądza. Nie na długo, bo gdy się elity raz nauczyły, jak można okręcać sobie ludzi wokół palca za pośrednictwem kolorowej makulatury, to już się tej wiedzy nie wyzbędą.).

  • Kryzys w nieruchomościach sprzyja warunkom do inwestowania. Przecież teraz firmy, które mają kapitał mogą kupować nieruchomości za bezcen. Sam fakt, że w bazie Jartomu pojawiły się nieruchomości ze stref ekonomicznych jasno pokazuje, jak wygląda sytuacja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*