Obama weźmie się za gospodarkę

Posted by Mateusz Machaj on listopad 17, 2008
Bez kategorii

Przyszły prezydent USA zapowiedział kontynuowanie polityki Busha i dalszą budowę postępującego socjalizmu w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent elekt zrobi „wszystko co można” i nawet „nie musimy się martwić o deficyt w przyszłym czy jeszcze w następnym roku”. Bomba długu i kryzysu finansów publicznych tyka coraz głośniej.

Przypomnijmy, że Obama zaproponował, żeby socjalistyczny program dotowania bankrutów rozciągnąć na producentów samochodowych. A po co? Nie lepiej od razu rozciągnąć go na całą gospodarkę i od razu ogłosić, że nikt nie może zbankrutować, a rząd będzie dotował każdego? Skończmy z tym reliktem starej epoki. „Bankructwo” – też coś. Po co to komu?

A na trochę poważniej, Hayek kiedyś krytykując keynesizm określił go błyskotliwie mianem „trzymania tygrysa za ogon” (stąd tytuł książki Tiger by Tail). Najwyraźniej Obama stara się podążać tropem odważnego keynesizmu. Na EconomicRiot znalazłem świetny obrazek, który pozwoliłem sobie lekko przerobić:

Podziel się na:
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Google Bookmarks
 • Digg

Tags: , , , ,

4 komentarze to Obama weźmie się za gospodarkę

 • podatki, podatki, podatki: polityka fiskalna i pieniężna to podatki, w zasadzie chodzi o haracz, reket czy wymuszenie to jest cała ideologia elyty, jakby się naprawdę zawaliło to kto, jak i czym im zapłci? jak ci ich przyboczni, szpicle i biurwy dadzą sobie radę, ten obama to kolejny ściemniacz, ratują system i tyle, polityczny socjalizm to elyta i motłoch, oczywiście elyta „rządzi”, coraz więcej „zamordyzmu” w przyszłości to jest ich program! w gruncie rzeczy to prymitywy.

 • Może to trochę nie pasuje do wątku, ale…

  http://www.rp.pl/artykul/2,221741.html

  Miliardy dolarów z rezerw walutowych na stabilizację rubla
  gaw 19-11-2008, ostatnia aktualizacja 19-11-2008 12:22

  Rosja wydała we wrześniu i październiku 57,5 mld dolarów z rezerw walutowych, by wesprzeć słabnącego rubla – poinformował szef banku centralnego Siergiej Ignatiew

  Wraz z fluktuacjami na rynku wymian walutowych w tym okresie spowodowało to spadek rosyjskich rezerw walutowych o 97,6 mld dolarów – poinformował Ignatiew w Dumie Państwowej, niższej izbie rosyjskiego parlamentu.

  Ignatiew powiedział również, że do 1 listopada Rosja obniżyła udziały w dwóch amerykańskich agencjach gwarancyjnych kredytów hipotecznych Fanny Mae i Freddie Mac, z 65,6 mld do 20,9 mld dolarów. Obie firmy borykają się kłopotami od początku kryzysu finansowego.

  Rosyjscy urzędnicy ujawnili w lipcu, że Rosja jest w posiadaniu 100 mld dolarów wierzytelności emitowanych przez instytucje powiązane z rządem USA, w tym papierów dłużnych Fanny Mae i Freddy Mac. Rosjanie zapewniają, że w odróżnieniu od akcji, których ceny w ostatnim czasie spadają, wartość lokat w wierzytelności rządowe pozostaje stabilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*