Czy system bankowy USA jest w całości niewypłacalny?

Posted by Maciej Bitner on styczeń 28, 2009
Bez kategorii

Warto posłuchać profesora z Uniwersytetu w Nowym Jorku Nouriela Roubiniego (choć jest keynesistą). Z wywiadu można się dowiedzieć, że całkowite straty banków w Stanach Zjednoczonych sięgną, jego zdaniem, 1,8 biliona dolarów, co o 400 mld $ przekracza kapitały własne tych instytucji. Roubini doradza wariant szwedzki z lat 90-tych, czyli nacjonalizację głównych banków, ich restrukturyzację rękami państwowymi a następnie odsprzedaż inwestorowi prywatnemu. Przekonuje, że kolejne gwarancje i dokapitalizowania będą jeszcze bardziej kosztowne.

Takie rozwiązanie budzi jednak szereg pytań. Czy jest możliwe w tak dużym kraju? Nacjonalizacja i szybka prywatyzacja są łatwe do przeprowadzenia, gdy mamy konkurencyjne rynki, chętne przyjąć z powrotem zrestrukturyzowane banki. Gdy jednak wszystkie większe instytucje finansowe będą należały do rządu, kto je odkupi z powrotem? Jak będzie wyglądać restrukturyzacja banków, które konkurują niemal wyłącznie z państwowymi podmiotami? 

Roubini o niewypłacalności systemu bankowego USA i nacjonalizacji (od czwartej minuty – dla niecierpliwych – ale wcześniej też ciekawe rzeczy mówi).

Podziel się na:
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Google Bookmarks
 • Digg

1 Comment to Czy system bankowy USA jest w całości niewypłacalny?

 • Mam pytanie. Czy miałoby sens coś na wzó czeskiej kuponovki? Wiem, w Czechach się nie sprawdziło – Czesi byli spragnieni konsumpcji. Może jednak w ramach nagrody dla Amerykanów, którzy wbrew ideologii zadłużania się, jednak oszczędzali oraz w ramach rekompensaty za stres ostatnich miesięcy w jakiś uprzywilejowany sposób można byłoby uwłaszczyć?
  Tak by kapitał wrócił do ludzi odpowiedzialnych, pracujących, oszczędzających?
  W ten sposób Państwo oddałoby ludziom pracy to, co latami zabierało inflacją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*