Nowa wspaniała księgowość

Posted by Mateusz Machaj on październik 20, 2008
Bez kategorii

Nowojorski oddział Fed podjął decyzję o zaprzestaniu publikowania swoich sprawozdań. Aczkolwiek zapewnia, że nie ma się czym martwić, ponieważ wszystko gdzieś tam znajdzie się w ogólnym raporcie Fed H41. Tak, nie ma co się martwić, bo wszystko zawsze gdzieś tam kiedyś tam w praniu wyjdzie. Po co się martwić na zapas? Jeśli śmieci są, to wyjdą w końcu na wierzch, a na razie nie zwracajmy na nie uwagi.
Bank centralny Anglii z kolei powiadamia, że aby „uspokoić rynek” zaprzestanie podawania informacji którym bankom pożycza pieniądze. Z pewnością wysłanie sygnału „wiem, kto ma poważne tarapaty, ale kompletnie uniemożliwię wam poznanie kto dokładnie” to wspaniały sposób na uspokojenie rynku i przywrócenie normalności. Najlepszy problem rozwiązania epidemii, to wszystkim powiedzieć, że wie się kto jest chory, ale się nikomu nie powie, żeby przywrócić normalność jak gdyby nic się nie stało.
Do tego SEC zorganizuje spotkanie na temat zmiany standardów księgowości. Będą dyskutować o zasadzie mark to market, czyli zasadzie zgodnie z którą należy patrzeć na bieżącą wartość aktywów. Jeśli na przykład spada ich wartość, to również zmienia się przez to wycena spółki. A po co komu dzisiaj takie przestarzałe zasady sprzyjające kalkulacji ekonomicznej? Nadchodzi nowy socjalizm finansowy, a w raz z nim nowa wspaniała księgowość. Porzućmy przestarzałe metody i powitajmy radośnie nową erę. Skoro banki i rządy chcą radośnie skupywać śmieciowe aktywa, to po co w ogóle martwić się ich wyceną?
(HAT TIP dla Bartka Ciszewskiego).

Władza cały czas mówi, że wszystko ma pod kontrolą. Ale czy rozsądnie jest wierzyć osobie, która mówi, że wszystko ma pod kontrolą i bez przerwy naciska ten guzik?:

Podziel się na:
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Google Bookmarks
 • Digg

Tags: , ,

8 komentarzy to Nowa wspaniała księgowość

 • Warto może dodać, że zasada mark-to-market (a dokładnie FAS 157) została w zasadzie zawieszona przez SEC+FASB w przypadku niektórych instrumentów finansowych 10 października 2008. Polecam dokument FAS 157-3, czysta komedia, np. pkt 9b: „In determining fair value for a financial asset, the use of a reporting entity’s own assumptions about future cash flows and appropriately risk-adjusted discount rates is acceptable when relevant observable inputs are not available”, czyli „liczcie sobie wartość śmieci po uważaniu”.

 • No tak, „naprawiaja” wolny rynek az milo…

  A ja mam takie nieco glupie pytanie – dlaczego wlasciwie dzisiejsze banki padaja? Nie bylo przeciez jakichs dramatycznych „runow” na owe. Czy moze caly ten bailout wcale nie mial za zadanie ratowac banki, a po prostu wpompowac do systemu wiecej pieniedzy, aby bylo z czego brac nowe kredyty? A, jak wiadomo, jedynie poprzez banki mozna wtloczyc pusta gotowke w obieg.

 • @Lukasz Szostak,

  No dobrze, ale w takim razie skad sie biora dlugi tych bankow (bo o to sie przeciez rozchodzi jezeli bankrutuja)? Ceny mieszkan pospadaly, wiec i automatycznie wartosc ich aktyw. Skoro jednak pieniadze, ktore wczesniej te banki pozyczaly byly i tak wirtualne (wreczone im przez FED) to czy nie jest tak, ze banki teraz wisza kase… FEDowi?

 • @Dittohead: przed wrześniem 2008 banki inwestycyjne nie miały dostępu do funduszy Fed’u. A run na banki nie musi się odbywać przez okienka, ale może (i najwyraźniej teraz tak jest) przez np. fundusze hedgingowe, zmuszone do zamykania pozycji przez nawarstwiające się straty na lewarowanych pozycjach.

 • @panika2008,
  Czyli te banki inwestycyjne sa „rasowymi” bankrutami – pozyczyly kasy wiecej niz mialy (ewentualnie ich majatek skurczyl sie w miedzyczasie w wyniku spadku cen nieruchomosci). Ratuje sie wiec – poprzez bailout – tylko i wylacznie pracownikow tych bankow, ewentualnie innych kolesi, ktorzy sa „przyspawani” poprzez roznorakie „instrumenty pochodne”. Caly ten placz, ze bez nich padnie gospodarka to pic na wode. Chociaz z drugiej strony rzad i FED nie moze sobie pozwolic na utrate parnerow do wpompowywania kolejnej porcji kredytow w rynek…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*