Antysystemowcy z dwóch strony barykady

Posted by Mateusz Machaj on styczeń 11, 2012
Mateusz Machaj

Dzisiejszy system jest kontestowany przez dwie radykalnie odmienne grupy. Greaterbostonteparty.com przedstawił bardzo trafny rysunek oddający różnice między tymi grupami. Z jednej strony mamy ruch „oburzonych”, w którym dominują sentymenty marksistowskie (a zatem rozumowanie ekonomicznie przestarzałe, gdyż ekonomia ta zatrzymała się w rozwoju w 1867 roku). Moglibyśmy ich nazwać przeciwnikami kapitalizmu. Z drugiej mamy przeciwników korporatyzmu, czyli zwolenników zmniejszenia polityzacji, która jest źródłem problemów. Rysunek bardzo obrazowy:

Część wspólna dotyczy: wyjścia na ulice, krytyki bailoutów, faworyzowania grup interesu przez rząd i tego, że „jest źle”.
Szybko jednak można zauważyć różnice, ponieważ antykapitaliści chcą: więcej podatków, więcej władzy rządowej, wydawania większej liczby pieniędzy niż się ma, dostępu do pieniędzy innych, przesunięcia bailoutów w inne miejsca i zmiany grup interesu korzystających na regulacjach rządowych. Innymi słowy, nie chodzi o zmianę systemu, lecz o zmianę beneficjentów tego systemu. Sposób finansowania ma się nie zmienić. Mają się zmienić jego stypendyści.

Wpis ukazał się też tutaj.

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Digg

Tags: , , , , ,

1 Comment to Antysystemowcy z dwóch strony barykady

  • Wiedzę o OWS można brać albo słuchając co mają ludzie do powiedzenia, albo to co mają do powiedzenia organizacje podpinające sie pod OWS. Organizacje mówią to co na czerwonej strzałce. Jeżeli posłuchać ludzi, to wielu jest takich co podpadają pod żółtą strzałkę, także nie wydawałbym takich jednoznacznych sądów o OWS, albo doprecyzowalbym że chodzi o postulaty poszczególnych zrzeszeń, które często mają formę tylko strony interentowej lub fan page-a na facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*