Cena złota w dobrach realnych

Posted by Łukasz Szostak on październik 08, 2008
Bez kategorii

Jeden z Czytelników podzielił się z nami bardzo ciekawym komentarzem na temat rynku złota, którego lekturę wszystkim polecam.

Zdziwił mnie jedynie fragment nt. „wysokiej historycznej ceny złota względem innych dóbr”. Jest to o tyle istotny temat, że postanowiłem poświęcić mu uwagę w ramach osobnego krótkiego wpisu.

Owszem, możemy mówić o historycznej cenie złota. Dokładniej rzecz biorąc, o historycznie niskiej cenie złota, np. względem ropy naftowej i Dow Jones.

Spójrzmy najpierw na wykres pokazujący, ile baryłek ropy można było kupić za jedną uncję złota w ciągu ostatnich 30 lat:

Gold-oik ratio in the past 30 years

Jak wyraźnie widać z wykresu, dziś jedna uncja kupuje zaledwie między 8 a 10 baryłek ropy naftowej, podczas gdy np. 10 lat temu było to 30 baryłek, a ok. 20 lat temu ponad 36.

Ktoś może się tu przyczepić, że ropa jest teraz na historycznych wyżynach, z czego może wynikać spadek siły nabywczej złota względem ropy. Zauważmy jednak, że ropa jest na wyżynach względem papierowych walut, które w ostatnich latach były pompowane inflacją na niespotykaną dotąd skalę.

Weźmy inny przykład – złoto vs. indeks Dow Jones (ostatnio lepiej znany jako DowN Jones). Wykres pokazuje za ile uncji złota można kupić Dow (uwaga, wykres w skali logarytmicznej!):

Gold-Dow ratio

To prawda, w ciągu ostatnich 9 lat złoto umacniało się względem DJIA – obecnie można kupić Dow za ok. 12 uncji, podczas gdy jeszcze w 1999 kosztował ok. 44 uncji. W perspektywie ostatnich 10 lat może się więc wydawać, że złoto jest drogie względem DJIA, ale jeśli spojrzymy na ceny z ostatnich 100 czy nawet 30 lat, to okazuje się, że złoto ma przed sobą potencjalnie jeszcze długą drogę – w 1980 można było kupić Dow za 1 uncję złota! To nawet taniej niż w czasie Wielkiej Depresji, kiedy cena spadła do 2 uncji.

Nawet, gdyby wierzyć w kanał trendu i linię wsparcia zaznaczone na wykresie kolorem fioletowym, to i tak można się spodziewać, że odbicie nastąpi dopiero po osiągnięciu poziomu 6 czy maksymalnie 7 uncji za Dow, jeśli trend spadkowy się utrzyma.

Wiele można powiedzieć na temat obecnej sytuacji, ale na pewno nie, że złoto jest historycznie tanie 🙂

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Digg

Tags: , , , , ,

4 komentarze to Cena złota w dobrach realnych

  • Ok, a czy można gdzieś znaleźć informację odnośnie zarobków specjalistów w uncjach złota (albo srebra) na przestrzeni powiedzmy 100 lat. Ewentualnie ceny np. chleba, mieszkań itp.?

  • Teraz mamy połowę października. Down spada, a złoto stoi w miejscu. W tej chwili mamy ok 2200/830 ~ 2.65 czy oznacza, że złoto jest tanie? Koszty wydobycia złota oscylują wokół 600$. Spot ~1.3 od tej ceny oznacza, że złoto jest niedowartościowane. Z kolei, ratio ~2.65 wskazuje, że jest przewartościowane. jak teraz działać? Trzeba odciąć wykres sprzed 1973 roku, bo wtedy papier z zielonym nadrukiem miał pokrycie w złocie, a teraz nie ma. Teraz handluje się papierem wystawionym na złoto i srebro w sytuacji, kiedy ten papier NIE MA POKRYCIA w realnych zasobach kruszcu. Wniosek z tego taki, że fizyczne złoto i srebro jest niedowartościowane. Ale każdy ma swój rozum i niech robi co chce.;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*